פוסט טראומה

פוסט טראומה היא הפרעה המופיעה אצל אנשים שחוו מצב קיצון טראומתי או היו עדים לסיטואציה מרתיעה ומזעזעת. היום, אנחנו מכירים את הפרעות הפוסט-טראומה המתגלות אצל לוחמים שחוו סיטואציה של קרב בצבא, אצל אנשים שחוו אירועי טרור ופיגועים וגם אצל אנשים שחוו אירוע אישי טראומתי מסוים.

לפי הספרים, טראומה היא סיטואציה בה אדם היה חשוף לפגיעה קיצונית ולמצב של חיים ומוות. אירוע זה מלווה אותו לאורך חייו ולמעשה לגופו ולנפשו אין יכולת לחזור למצב שהיה לפני שחווה את אותו אירוע.

מה חווה אדם הסובל מפוסט טראומה?

הפרעה כמו פוסט טראומה מובילה לשינוי משמעותי באיכות החיים של אנשים שונים ולמצבים ותופעות המשתנות מאדם לאדם. בין היתר, יסבלו אנשים פוסט טראומתיים מחלומות קשים וסיוטים, פלאשבקים, סף חרדה גבוה והתקפי חרדה, מצבי רוח משתנים, קשיים בשינה, בהלה ובעתה והימנעות מסיטואציות חברתיות ואישיות שונות העשויות לשחזר את הטראומה.

התסמינים מופיעים בעוצמות שונות ומתאפיינים בכל תחומי חייו של אדם, ממערכות יחסים וקשרים ועד להשתלבות בעבודה ובחיים נורמטיביים, בהתאם לגיל ולמצבו. איכות חייו של אותו אדם למעשה נפגעת ברגע הטראומה וחייו משתנים מקצים לקצה.

כיצד מטפלים בפוסט טראומה?

הטיפול בפוסט טראומה כולל כמה חלקים שונים. נתחיל את הטיפול לאחר אבחון ההפרעה, במידה והסימפטומים חוזרים על עצמם יותר מחודש ומתמשכים. הטיפול לרוב משלב בין תרופות ובין טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואף טיפול בחשיפות, בהתאם למצבו של המטופל.

בנוסף, קיימים היום טיפולים משלימים רבים שעוזרים למטופלים פוסט טראומתיים להתמודד עם היומיום ולהתנהל בו בצורה טובה.

חלק חשוב בטיפול בפוסט טראומה הוא המעורבות של בני המשפחה והחברים המשתמשים מסגרת תמיכה ויודעים לזהות טריגרים ונורות אזהרה, לעזור למטופל לקבל את הטיפול ולהרגיש טוב.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
מה זה פוסט טראומה

טיפולים נוספים

דיכאון תסמינים

דיכאון

דיכאון היא הפרעה בה אנחנו מרגישים עצובים. זהו אינו עצב רגיל, הנוטה לחלוף במהירות ותלוי בהתרחשויות שונות ובמצב הרוח. זהו עצב אשר נותר איתנו לאורך זמן ומלווה אותנו ביומיום לאורך תקופות ארוכות. למעשה, אנשים הסובלים מדיכאון יסבלו מעצבות לאורך כל

קרא עוד »
סכיזופרניה טיפול

סכיזופרניה

הפרעה מוחית בה יש קושי לחשוב בצורה תקינה. אנו נראה או נשמע דברים שהם לא קיימים. אנו מחלקים את הסימפטומים לסימפטומים חיוביים ושליליים. סימפטומים חיוביים הכוונה לדברים שאנו חווים בהפרעה זו כמו הזיות ( שמיעת קולות,לראות דברים שאינם קיימים), אשליות

קרא עוד »
הפרעה סכיזואפקטיבית

הפרעה סכיזואפקטיבית

הפרעה סכיזואפקטיבית מורכבת ומתאפיינת בשילוב שבין מצבי רוח משתנים, הזיות ומחשבות שווא. מצבי הרוח הקיצוניים המלווים את ההפרעה, מדיכאון קשה ועד לתופעות סכיזופרניות, יכולים לשבש את חייו של המטופל ולהקשות עליו מאד בהתנהלות שעד כה הכיר. התופעות האלו יכולות במקרים

קרא עוד »
דילוג לתוכן