מאניה דיפרסיה

מהי מאניה דיפרסיה?

מאניה דיפרסיה היא הפרעה דו קוטבית מוחית אשר גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח וההתנהגות. במצב "מאני" אפשר להרגיש שמח יותר מהרגיל או עצוב יותר מהרגיל. ההתנהגות הופכת להיות מוקצנת ומשתנה בתדירות גבוהה, לעיתים ללא קשר לנעשה מסביבנו. מאניה דיפרסיה היא הפרעה שעוברת בתורשה ויכולה לצוץ גם לאחר שינויים דרסטיים בחיים ואירועי טראומה.

חשוב לדעת שאפיזודה אחת שמאפיינת מאניה דיפרסיה מספיקה כדי לאבחן הפרעה ביפולרית. המעבר בין תקופות של שמחה ואנרגיה גדולות מהרגיל ובין דיכאון עמוק שלעיתים לא מאפשר אפילו קימה מהמיטה בבוקר מקשה על החיים בצורה דרסטית. אנשים הסובלים מהפרעה זו יתקשו בבית הספר, בעבודה ואף עם בני המשפחה.

כיצד מתבטאת ההפרעה אצל מטופלים שונים?

במקרים בהם אנו ב"שמחת יתר" נרגיש תחושה של יותר אנרגיה, נהיה יותר פעילים, נחשוב שיש לנו כוחות מיוחדים ותהיה לנו הערכה עצמית גבוהה מאד. בנוסף, נזדקק למעט שינה ולעיתים לא נזדקק לשינה כלל. מצב זה יכול להוביל להחלטות שגויות מבלי לחשוב, לעבודה מאומצת ומואצת על פרויקטים ומשימות שונות – מבלי יכולת לסיים.

במצבים הפוכים, בהם אנו עצובים יותר מהרגיל, נרגיל לאורך היום שאין לנו תאבון או שהתיאבון מוגבר, נרגיש תשישות ועייפות, נישן הרבה או נתקשה להירדם. באופן קבוע תלווה אותנו תחושת חוסר ערך ונתקשה להנות מדברים שונים בחיינו, גם כאלו שבעבר הסבו לנו הנאה גדולה.

הפרעה כמו מאניה דיפרסיה פוגעת באיכות חייהם של מטופלים רבים, שבמצבים מסוימים אפילו יראו או ישמעו דברים שאינם קיימים ויסבלו מהזיות שונות. במצבים קיצוניים אף נחשוב על הפסקת כל פעילות רגילה בחיים, על השבתה גמורה וגם על מוות.

כיצד מטפלים במאניה דיפרסיה?

הטיפול בהפרעה כמו מאניה דיפרסיה ניתן באמצעות תרופות. במקרים מסוימים, יתכן שנזדקק לקומבינציה של תרופות שונות לפי המלצת הרופא המטפל. בנוסף, ימליץ הפסיכיאטר על טיפול תומך, לרוב מעולמות הפסיכותרפיה, כמובן בהתאמה למצב המטופל.

יש לזכור שמצבים מאנים יכולים להיות מסוכנים. מטופלים הסובלים מהפרעה זו עלולים להזיק לעצמם במקרים קיצוניים ואף לפגוע באחרים.  מסיבה זו, על קרובי המשפחה להיות מעורבים בטיפול, להכיר את סימני האזהרה ולשים לב למצבים קיצוניים שונים ולניסיונות לפגיעה אישית.

חשוב מאד לציין שמטופלים הסובלים ממאניה דיפרסיה ומשתמשים בסמים ובאלכוהול חשופים לפגיעה פיזית ונפשית רבה יותר ולסיכון גדול לחייהם.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
מה זה מאניה דיפרסיה

טיפולים נוספים

סכיזופרניה טיפול

סכיזופרניה

הפרעה מוחית בה יש קושי לחשוב בצורה תקינה. אנו נראה או נשמע דברים שהם לא קיימים. אנו מחלקים את הסימפטומים לסימפטומים חיוביים ושליליים. סימפטומים חיוביים הכוונה לדברים שאנו חווים בהפרעה זו כמו הזיות ( שמיעת קולות,לראות דברים שאינם קיימים), אשליות

קרא עוד »
הפרעה סכיזואפקטיבית

הפרעה סכיזואפקטיבית

הפרעה סכיזואפקטיבית מורכבת ומתאפיינת בשילוב שבין מצבי רוח משתנים, הזיות ומחשבות שווא. מצבי הרוח הקיצוניים המלווים את ההפרעה, מדיכאון קשה ועד לתופעות סכיזופרניות, יכולים לשבש את חייו של המטופל ולהקשות עליו מאד בהתנהלות שעד כה הכיר. התופעות האלו יכולות במקרים

קרא עוד »
מה זה מאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה

מהי מאניה דיפרסיה? מאניה דיפרסיה היא הפרעה דו קוטבית מוחית אשר גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח וההתנהגות. במצב "מאני" אפשר להרגיש שמח יותר מהרגיל או עצוב יותר מהרגיל. ההתנהגות הופכת להיות מוקצנת ומשתנה בתדירות גבוהה, לעיתים ללא קשר לנעשה מסביבנו.

קרא עוד »
דילוג לתוכן