כלים להתמודדות עם חרדה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

חרדה. מהי? מי סובל ממנה? האם ישנם כלים להתמודדות עם חרדה? רבים בעולם סובלים מחרדה, צעירים ומבוגרים כאחד, רבים מוטרדים ממנה ואף נוטלים תרופות שונות על מנת לטפל בה, מבלי להיות מודעים לאפשרויות הטיפול השונות המומלצות כיום מלבד הטיפול התרופתי.

חרדה היא הפרעה נפוצה ביותר, בה אנו חשים תחושת פחד בלתי נשלט ברגעים/ מצבים/ תקופות ארוכות מבלי שיש לנו את היכולת לצפות מתי ובאיזו רמה נחוש חרדה, ובאיזה אופן תשפיע עלינו.

חרדה משפיעה על איכות החיים של האדם הסובל ממנה, הן ברמה הרגשית/ נפשית והן ברמה הפיזית/ גופנית ומקשה על התפקוד היומיומי בבית, בעבודה, באירועים וכדומה, עד כדי הימנעות מלהשתתף באירועים/ מפגשים משפחתיים, עסקיים וכיו"ב. 

מי סובל מחרדה? 

באופן גורף – כולם. אך לא אצל כולנו היא מופיעה באותה הרמה, החרדה עליה אנו מדברים, הינה חרדה ברמה קיצונית המביאה אותנו למצב של טיפול תרופתי בכדי שנוכל להמשיך ולתפקד במהלך היומיום שלנו. על מנת לדעת אם אנו סובלי מחרדה, ריכזנו כמה מהסימפטומים המאפיינים את התופעה לדוגמא:

 • האם את/ה מודאג/ת בגלל מצבך הבריאותי כל הזמן?
 • האם את/ה חש/ה עצבנות בחברת אנשים שאינך מכיר/ה (אירועים/ מפגשים)?
 • האם את/ה פוחד/ת ממוות?
 • האם את/ה עסוק/ה במחשבות עתידיות על מה יהיה, או מה עלול לקרות (מחשבות שליליות)?
 • האם את/ה נמנע/ת מלעשות דברים מחשש כישלון?
 • האם את/ה חש/ה חוסר שקט וחייב/ת לזוז כל הזמן, תחושה של חוסר מנוחה?
 • האם את/ה חש/ה לחץ בחזה ודופק מהיר בזמן מתח?
 • האם את/ה חש/ה זיעה מוגברת? 
 • האם את/ה עייף/ה, מתקשה להירדם?
 • האם את/ה חסר/ת סבלנות כלפי הסביבה?
 • האם את/ה חש/ה חוסר נוחות אם פונים אלייך? 
 • האם את/ה יודע/ת לקבל ביקורת בצורה נאותה מבלי לאבד עשתונות? 

אם מצאתם את עצמכם מהנהנים על חלק או כל השאלות המופיעות – נא פנו לקבלת ייעוץ מקצועי. 

סוגי חרדה

לחרדה סוגים שונים כפי שיכולים להעיד פסיכיאטרים, ישנם אלו הסובלים מחרדת טיסה, חדרה מיציאה מהבית, או חרדה ממקומות סגורים, ישנן חרדות מגובה, או מעומק, חרדות מעכבישים/ בעלי חיים אחרים. יש חרדות חברתיות וחרדות כלליות המאופיינות בתחושות קבועות של חששות, פחדים ודאגות ללא סיבה ספציפית נראית לעין וכמובן, כפי שאנו נחשפים בימים האחרונים – יש חרדות פוסט טראומתיות כמו למשל אצל הלומי קרב, או אנשים שחוו טראומה עוצמתית אשר משפיעה עליהם במהלך החיים ומקשה על תפקודם היומיומי. 

כלים להתמודדות עם חרדה

חשוב לומר כי לא כל סימפטום המצוין כאן מאבחן אתכם כחרדתיים וישנן סיבות נוספות מדוע אתם חשים כך, בכל הקשור לכלים להתמודדות עם חרדה, היה ו"מצאתם" את עצמכם בין הסימפטומים שצוינו, מומלץ לגשת לרופא המשפחה/ פסיכולוג על מנת לרדת לשורשה של הבעיה. 

הטיפולים בחרדה הינם מגוונים ומשתנים מאדם לאדם, כאשר המטפל/ פסיכולוג יודע להתאים את סוג ואופי הטיפול עפ"י חומרת החרדה אצל המטופל, באמצעים תרופתיים, פסיכולוגיים, או שילוב של השניים. 

היה ואתם סובלים מחרדה, חשים שאתם נשלטים ע"י פחדים וחששות לא רציונליים, מומלץ לגשת לטיפול מקצועי אשר יוכל להקל עליכם. 

קראו גם על: איך מאבחנים פוסט טראומה

כלים להתמודדות עם חרדה

מאמרים נוספים

חרדה חברתית בקרב מבוגרים

חרדה חברתית בקרב מבוגרים

כל אחד מאיתנו הוא עולם ומלואו, לא רק להוריו ולמשפחתו. אלא בפני עצמו, במחשבות המלוות אותנו במהלך היום והלילה. הלחץ הנפשי הכרוך בניהול חיים נורמטיבים לעיתים גדול מנשוא, פרנסה, זוגיות, ילדים. כל אלו הנם מקור לאושר ושמחה אך באותה נשימה

קרא עוד »
מאניה דיפרסיה טיפול

מאניה דיפרסיה או בשמה העברי הפרעה דו קוטבית

מחלת נפש מוכרת היטב לרפואה מזה עשרות שנים, שכיחה למדי בקרב האוכלוסייה הכללית. בארה"ב מדווח כי לפחות שני מיליון מבוגרים סובלים מהמחלה וברחבי העולם מדווחים נתונים הנעים בין 1%-3% מסך האוכלוסייה הסובלת מכך. מבינת מגדר שני המינים סובלים ממנה באופן

קרא עוד »
כלים להתמודדות עם חרדה

כלים להתמודדות עם חרדה

חרדה. מהי? מי סובל ממנה? האם ישנם כלים להתמודדות עם חרדה? רבים בעולם סובלים מחרדה, צעירים ומבוגרים כאחד, רבים מוטרדים ממנה ואף נוטלים תרופות שונות על מנת לטפל בה, מבלי להיות מודעים לאפשרויות הטיפול השונות המומלצות כיום מלבד הטיפול התרופתי.

קרא עוד »
צפייה במסכים

צפייה במסכים

כיצד צפייה במסכים פוגמת בשינה?  קשה לדמיין את היומיום שלנו בלי מסכים. הטלוויזיה, המחשב ובעיקר הטלפון הנייד מלווים אותנו מדי יום, כבר מגיל מאד צעיר בחיינו. בשנים האחרונות, בוחנים החוקרים את השפעות התקופה הזו, שבה המסכים מנהלים את חיינו, ובין היתר

קרא עוד »
אינסומניה

חשיבות השינה – אינסומניה

על חשיבות השינה: כיצד הפרעות בשינה מקדמות דיכאון, חרדה ומניה בתוך העולם העמוס גירויים, המעייף והדורשני שבו אנחנו חיים יש חשיבות גדולה לשינה. פיתוח הרגלים בריאים של שינה ומנוחה מסייעים לנו להתנהל ביומיום בצורה תקינה, אך יותר מכך. הם מאפשרים

קרא עוד »
חשיבות האבחון

החשיבות של אבחון פוסט טראומה אחרי לידה

סיפור אחד על פוסט טראומה – ולמה חשוב להעניק טיפול בתזמון הנכון במשך 11 שנים י' כמעט ולא יצאה מהבית. מאישה מתפקדת, אמא לילדים, בת זוג ואישה עובדת, היא הפכה למישהי שכל יציאה מהבית גורמת לה לחרדות קשות. פגשתי אותה

קרא עוד »
דילוג לתוכן