חרדה

מהי הגדרה של חרדה הדורשת טיפול פסיכיאטרי?

חרדה היא הפרעה נפוצה ממנה סובלים כיום מבוגרים וגם צעירים. ההגדרה המפורשת של חרדה היא תחושת פחד מתמשכת המלווה אותנו לאורך תקופות ארוכות או תחושה של דאגה שאינה נפסקת. תחושת הפחד והדאגה מלווה בתסמינים פיזיים ורגשיים המשפיעים על איכות החיים של המטופל.

חשוב לציין שכולנו סובלים מחרדה במצבים מסוימים, אבל כאן מדובר במצב קיצוני בו התחושה היא שאנחנו נמצאים כל הזמן "על הקצה".

מהם התסמינים העיקריים של חרדה?

חרדה יכולה להתבטא בתחושות גופניות כמו קושי בנשימה, הזעה, רעידות, קושי בשינה, כאבי שרירים, כאבי בטן וכאבי ראש כרוניים. בנוסף, ישנם מצבים של חרדה המלווים גם בתגובות של העור, נשירת שיער ושינויים בתזונה המתבטאים בחוסר תיאבון.

מבחינה רגשית, חרדה יכולה להתבטא דרך סימנים כמו פחד קבוע, תחושות לחץ שאינו מפסיק, מחשבות טורדניות בלתי פוסקות, תחושה של "סוף העולם מגיע" ושינוי באורח החיים בגלל המצב – לפעמים עד הפסקת פעילות חברתית או שינוי בשגרת היומיום.

במצבי קיצון נחווה התקפי פאניקה בהם החרדה היא ברמה גבוהה שבה קשה לנשום, נהיה מבוהלים ונרגיש צורך לפנות למיון לבדיקות גופניות.

מהו הטיפול בחרדה?

טיפול בחרדה מותאם לכל מטופל ברמה האישית וכולל טיפול תרופתי ופגישות עם מטפל פסיכיאטרי. במקרים מסוימים, יגיעו נפגעי חרדה אל המיון בבית החולים עם סימפטומים פיזיים שונים. לאחר בדיקה גופנית בה ישללו כל סיבה פיזית למצב יקבל המטופל המלצה לפנות לרופא פסיכיאטרי.

פסיכיאטר יערוך אבחון ויקבע את הטיפול המתאים לאותו אדם. הטיפול יכלול לרוב טיפול בשיחות ותרופות הרגעה. הטיפול כולל לעיתים גם שינוי באורח החיים – זיהוי גורמי לחץ, שינוי תזונתי, התעמלות והקפדה על שינה טובה ורציפה.

אלו סוגים שונים של חרדה מוכרים כיום?

פסיכיאטרים כיום פוגשים בקליניקה מטופלים הסובלים ממצבי חרדה מגוונים ורבים. בין היתר, סובלים מטופלים מפוביות ספציפיות כמו פוביות מטיסות, פוביה מיציאה מהבית או לחילופין פוביה ממקומות סגורים, חרדות חברתיות, חרדות מבעלי חיים, חרדות מנהיגה ומהכביש ועוד.

הפרעת חרדה כללית היא הפרעה המאופיינת בתחושות חוזרות וקבועות של דאגה ופחד, מבלי לשים את האצבע על סיבה קונקרטית. הפרעות אלו מלוות בדרך כלל בסימנים הפיזיים והרגשיים שציינתי כאן. בנוסף, יש גם הפרעות חרדה פוסט-טראומתיות שמקורן בטראומה מסוימת שעבר אותו מטופל.

לקביעת פגישה ראשונה לטיפול בחרדה אפשר לפנות למערכת קביעת התורים כאן באתר. לאחר מילוי הפרטים ניצור קשר לקבלת מידע רלוונטי לקראת הפגישה.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
מה זה התקף חרדה

טיפולים נוספים

סכיזופרניה טיפול

סכיזופרניה

הפרעה מוחית בה יש קושי לחשוב בצורה תקינה. אנו נראה או נשמע דברים שהם לא קיימים. אנו מחלקים את הסימפטומים לסימפטומים חיוביים ושליליים. סימפטומים חיוביים הכוונה לדברים שאנו חווים בהפרעה זו כמו הזיות ( שמיעת קולות,לראות דברים שאינם קיימים), אשליות

קרא עוד »
מה זה פוסט טראומה

פוסט טראומה

פוסט טראומה היא הפרעה המופיעה אצל אנשים שחוו מצב קיצון טראומתי או היו עדים לסיטואציה מרתיעה ומזעזעת. היום, אנחנו מכירים את הפרעות הפוסט-טראומה המתגלות אצל לוחמים שחוו סיטואציה של קרב בצבא, אצל אנשים שחוו אירועי טרור ופיגועים וגם אצל אנשים

קרא עוד »
מה זה התקף חרדה

חרדה

מהי הגדרה של חרדה הדורשת טיפול פסיכיאטרי? חרדה היא הפרעה נפוצה ממנה סובלים כיום מבוגרים וגם צעירים. ההגדרה המפורשת של חרדה היא תחושת פחד מתמשכת המלווה אותנו לאורך תקופות ארוכות או תחושה של דאגה שאינה נפסקת. תחושת הפחד והדאגה מלווה

קרא עוד »
דילוג לתוכן