הפרעה סכיזואפקטיבית

הפרעה סכיזואפקטיבית מורכבת ומתאפיינת בשילוב שבין מצבי רוח משתנים, הזיות ומחשבות שווא. מצבי הרוח הקיצוניים המלווים את ההפרעה, מדיכאון קשה ועד לתופעות סכיזופרניות, יכולים לשבש את חייו של המטופל ולהקשות עליו מאד בהתנהלות שעד כה הכיר. התופעות האלו יכולות במקרים חמורים להביא גם למצבים קיצוניים ומסוכנים.

מהם התסמינים של הפרעה סכיזואפקטיבית?

בין התסמינים שמאפיינים את ההפרעה אפשר למצוא הזיות ומחשבות טורדניות, מצבי רוח קיצוניים הנעים בין קיצוניות אחת לשניה בקלות – ממצב רוח ירוד למצב רוח מרומם ושמח בצורה מוגזמת. בנוסף, דרך החשיבה יכולה להשתנות ולהוביל את המטופל למצבים מסוכנים בהם הוא עושה פעולות המסכנות אותו ואת הסובבים אותו.

את ההפרעה מאפיינים גם דיבור לא קוהרנטי, מעבר מנושא לנושא בשיחה, אובססיה על נושא מסוים, דיכאון ועצבות עמוקים או שמחה מוגזמת. ההתנהגות היא בדרך כלל לא רציונלית.

מהם הגורמים להתפרצות הפרעה סכיזואפקטיבית?

לעיתים, ההפרעה מופיעה אחרי מצבי קיצון בחיים, למשל מצב קשה מאד של דיכאון אחרי לידה, התמודדות עם אובדן ועוד. במקרים אחרים הסיבות לא יכולות להיות ידועות, אך מחקרים מראים שיש גם אלמנט תורשתי אצל חולים במחלה.

מהו הטיפול המומלץ בהפרעה זו?

הפסיכיאטר המטפל יערוך אבחון אישי לכל מטופל ולאחריו יטופל אותו אדם בתרופות. התרופות עוזרות לייצב את מצבי הרוח ולהתמודד עם תקופות דיכאוניות ומאניות שמגיעות לפעמים לחוד ולפעמים במקביל. לעיתים יחליט הפסיכיאטר גם על טיפול תרופתי נוגד דיכאון.

לצד הטיפול הפסיכיאטרי המומלץ באמצעות תרופות, ישנם טיפולים משלימים שונים המקלים על המטופל ועוזרים לו להתמודד עם המצבים היומיומיים בהם הוא נתקל ועם התקופות השונות בחיים.

כיצד יכולים בני המשפחה לסייע למטופל?

מטופל הסובל מהפרעה פסיכואפקטיבית זקוק לתמיכה מבני המשפחה שיסייעו גם לטיפול בזיהוי שינויים במצב הרוח ובהתמודדות עם תקופות בהן ההתנהגות ומצב הרוח הופכים קשים וקיצוניים. לכן, יש משמעות גדולה לייעוץ מול מטפל גם עבור בני המשפחה, האמורים להכיר את הסימנים השונים ולהבין את משמעות ההפרעה לעומק. כאשר למטופל יש מסגרת תומכת המכירה את הבעיה, אינה שופטת אותו ומסייעת לטיפול, הוא יכול לחיות חיים איכותיים יותר.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
הפרעה סכיזואפקטיבית

טיפולים נוספים

מה זה מאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה

מהי מאניה דיפרסיה? מאניה דיפרסיה היא הפרעה דו קוטבית מוחית אשר גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח וההתנהגות. במצב "מאני" אפשר להרגיש שמח יותר מהרגיל או עצוב יותר מהרגיל. ההתנהגות הופכת להיות מוקצנת ומשתנה בתדירות גבוהה, לעיתים ללא קשר לנעשה מסביבנו.

קרא עוד »
הפרעה כפייתית אובססיבית

הפרעה כפייתית אובססיבית

הפרעה כפייתית אובססיבית (Obsessive Compulsive Disorder) היא הפרעה בה אנחנו חווים מחשבות טורדניות ותמונות המביאות אותנו לרמת חרדה גבוהה, לאי נוחות ובמקרים מסוימים להתנהגות כפייתית המובלת על ידי המחשבות או התמונות השונות. כדי להשתחרר מתחושות החרדה ולהרגיש הקלה, נשתמש בפעולות

קרא עוד »
סכיזופרניה טיפול

סכיזופרניה

הפרעה מוחית בה יש קושי לחשוב בצורה תקינה. אנו נראה או נשמע דברים שהם לא קיימים. אנו מחלקים את הסימפטומים לסימפטומים חיוביים ושליליים. סימפטומים חיוביים הכוונה לדברים שאנו חווים בהפרעה זו כמו הזיות ( שמיעת קולות,לראות דברים שאינם קיימים), אשליות

קרא עוד »
דילוג לתוכן