הפרעה כפייתית אובססיבית

הפרעה כפייתית אובססיבית (Obsessive Compulsive Disorder) היא הפרעה בה אנחנו חווים מחשבות טורדניות ותמונות המביאות אותנו לרמת חרדה גבוהה, לאי נוחות ובמקרים מסוימים להתנהגות כפייתית המובלת על ידי המחשבות או התמונות השונות.

כדי להשתחרר מתחושות החרדה ולהרגיש הקלה, נשתמש בפעולות כפייתיות שונות, משטיפת ידיים ועד להתנהגויות קיצוניות יותר, לעיתים התנהגות הפוגעת במטופל ברמה הפיזית.

מהם התסמינים המלווים הפרעה כפייתית – אובססיבית?

הפרעה כפייתית – אובססיבית (OCD) מפריעה ומשבשת את התפקוד היום יומי. ההפרעה האובססיבית באה לידי ביטוי במחשבות מאוד לא נעימות שיכולות לכלול גם אלימות, מחשבות שפגענו במישהו או מחשבות מפחידות המעוררות תחושת בעתה וחרדה.

מחשבות אלו לא חולפות מעצמן אלא מלוות את המטופל לאורך כל שעות היום באופן טורדני ומוגזם. הן גורמות לסבל רב אשר מביא את המטופל לעשות הכל על מנת להימנע מאותה מחשבה, דבר המוביל להתנהגות כפייתית שמטרתה לקבל איזושהי הקלה ולהפחית את רף המחשבות.

ההתנהגות הכפייתית יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ביניהן: בדיקה חוזרת של תהליכים, ספירה חוזרת, שטיפות ידיים וגוף מרובות, תפילות חוזרות ללא הפסקה, חזרה על מילים, דיבור כפייתי על נושא מסוים ועוד. כל הדברים האלו נועדו על מנת לחוש הקלה שלרוב מגיעה רק באופן רגעי וחולפת וכך התהליך חוזר על עצמו שוב ושוב.

מה כולל הטיפול בהפרעה?

הטיפול בדרך כלל כולל טיפול תרופתי באמצעות תרופות ונוגדי דיכאון בשילוב עם טיפול קוגנטיבי -התנהגותי  הכולל טיפול בחשיפות ולעיתים נזדקק לטיפול תרופתי אנטי-פסיכוטי, בהתאם למצב המטופל.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
הפרעה כפייתית אובססיבית

טיפולים נוספים

מה זה מאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה

מהי מאניה דיפרסיה? מאניה דיפרסיה היא הפרעה דו קוטבית מוחית אשר גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח וההתנהגות. במצב "מאני" אפשר להרגיש שמח יותר מהרגיל או עצוב יותר מהרגיל. ההתנהגות הופכת להיות מוקצנת ומשתנה בתדירות גבוהה, לעיתים ללא קשר לנעשה מסביבנו.

קרא עוד »
מה זה פוסט טראומה

פוסט טראומה

פוסט טראומה היא הפרעה המופיעה אצל אנשים שחוו מצב קיצון טראומתי או היו עדים לסיטואציה מרתיעה ומזעזעת. היום, אנחנו מכירים את הפרעות הפוסט-טראומה המתגלות אצל לוחמים שחוו סיטואציה של קרב בצבא, אצל אנשים שחוו אירועי טרור ופיגועים וגם אצל אנשים

קרא עוד »
סכיזופרניה טיפול

סכיזופרניה

הפרעה מוחית בה יש קושי לחשוב בצורה תקינה. אנו נראה או נשמע דברים שהם לא קיימים. אנו מחלקים את הסימפטומים לסימפטומים חיוביים ושליליים. סימפטומים חיוביים הכוונה לדברים שאנו חווים בהפרעה זו כמו הזיות ( שמיעת קולות,לראות דברים שאינם קיימים), אשליות

קרא עוד »
דילוג לתוכן